Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'de Tüm İller ve İlçeler Tarihsel ve Coğrafi İnceleme
#1
Photo 
Güzel ülkemizin tüm vilayetleri ve ilçeleri sırayla burada ayrıntılı olarak tanıtılacaktır.

Tanıtımda yerleşim yerlerinin tarihçesi, günümüze değin yaşanmış tarihi olayları,fotoğrafları, önemli turistik yerleri,meşhurluk arz eden ürünleri, plaka numaraları, yüz ölçümleri, haritadaki konumları, nüfus bilgileri ve ilgili yan bilgiler verilecektir.

Üyelerimiz arasında bu yerleşim yerlerinden her hangi birine ait yazı, resim vs. döküman varsa katkıda bulunmak adına özel mesajla tarafıma gönderilebilir. Gönderilecek her bilgi burada paylaşıma sunulacaktır.

Kısa bir girizgahtan sonra konu için hazırladığım bölgeler ve iller listesini aşağıda belirtiyorum. Aradığınız bölgenin veya ilin üzerine tıklayarak o ile veya ile bağlı ilçeye ait bilgilere ulaşabilirsiniz.


Bölgeler
Marmara Bölgesi
Karadeniz Bölgesi
Ege Bölgesi
Akdeniz Bölgesi
İç Anadolu Bölgesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Doğu Anadolu Bölgesi

İLLER
01 Adana
02 Adıyaman
03 Afyon
05 Amasya
06 Ankara
07 Antalya
08 Artvin
09 Aydın
10 Balıkesir
11 Bilecik
12 Bingöl
13 Bitlis
14 Bolu
15 Burdur
16 Bursa
17 Çanakkale
18 Çankırı
19 Çorum
20 Denizli
21 Diyarbakır
22 Edirne
23 Elazığ
24 Erzincan
25 Erzurum
26 Eskişehir
27 Gaziantep
28 Giresun
29 Gümüşhane
30 Hakkâri
31 Hatay
32 Isparta
33 Mersin
34 İstanbul
35 İzmir
36 Kars
37 Kastamonu
38 Kayseri
39 Kırklareli
40 Kırşehir
41 Kocaeli
42 Konya
43 Kütahya
44 Malatya
45 Manisa
46 Kahramanmaraş
47 Mardin
48 Muğla
49 Muş
50 Nevşehir
51 Niğde
52 Ordu
53 Rize
54 Sakarya
55 Samsun
56 Siirt
57 Sinop
58 Sivas
59 Tekirdağ
60 Tokat
61 Trabzon
62 Tunceli
63 Şanlıurfa
64 Uşak
65 Van
66 Yozgat
67 Zonguldak
68 Aksaray
69 Bayburt
70 Karaman
71 Kırıkkale
72 Batman
73 Şırnak
74 Bartın
75 Ardahan
76 Iğdır
77 Yalova
78 Karabük
79 Kilis
80 Osmaniye
81 Düzce
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı
#2
Smile 
[Resim: 6RO4VE.png]

Marmara Bölgesi Türkiye'nin kuzeybatısında bulunmaktadır. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü niteliği taşır. Yüz ölçümü yaklaşık 67.000 km² olmakla birlikte bu değer Türkiye'nin toplam yüz ölçümünün %8,5'ine tekabül etmektedir. Marmara Denizi de yaklaşık 11,000 km2'lik yüz ölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasını kaplar. Marmara Bölgesinin toplam nüfusu TÜİK 2010 yılı nüfus sayımı verilerine göre 21,810 milyon dolaylarındadır.

[Resim: kitleseldikta_sanayi.jpg]

Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli-Çorlu şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; otomotiv endüstrisi parçaları,çeşitli metal ürünler, işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kimya, kâğıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.

[Resim: kitleseldikta_tar_m.jpg]

Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur.

[Resim: kitleseldikta_marmara_tarim.jpg]

Türkiye'nin yükseltisi en az olan bölgesidir. Bölgenin %30'unu ekili-dikili araziler kaplar. Ormanlık alan oranı %11,5'dir. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. İş potansiyeli yüksek bir bölge olduğu için dışarıdan göçler alır. Buna bağlı olarak nüfus ve nüfus yoğunluğu yüksek bir bölgedir.

[Resim: kitleseldikta_marmara_turizm.jpg]

Özellikle İstanbul ilinin etkisinden dolayı bu bölge Türkiye'nin en çok turist çeken bölgesidir. Edirne'de Selimiye Camii, İstanbul'da Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Çanakkale'de Truva, Bursa'da Uludağ turist çeken önemli noktalara örnek olarak verilebilir. Bu bölgenin önemli turizm kaynaklarına sahip olmasında uzun yıllar Osmanlı Devletine başkentlik yapmış olan Edirne, Bursa, İstanbul gibi şehirlerin de bulunması oldukça etkilidir. Zira bu şehirlerde bulunan tarihi yapılar günümüzde oldukça ilgi çekmekte ve ziyaret edilmektedir.

[Resim: kitleseldikta_marmara_iller.jpg]

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli tamamen bölge sınırları içinde; Sakarya ve Bilecik'in Karadeniz Bölgesi'nde toprakları olup; Bursa ve Balıkesir'in Ege Bölgesinde de toprakları vardır. Çanakkale ilinin topraklarının çok büyük bir bölümü Marmara Bölgesi içinde olup sadece Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.
Haritaya bakıldığında Marmara Bölgesinin yüz ölçümü en büyük ili olarak Balıkesir (12.496 km²) gözükmektedir. Bunun yanında Bursa (10.819 km2) ve Çanakkale (9.933 km²) illeri de yüz ölçümü bakımından oldukça geniş yer kaplamaktadır. Bunun yanında bölgede en küçük yüz ölçümüne sahip il ise Yalova'dır (850,46 km²). Ekonomik anlamda en gelişmiş şehri ise kuşkusuz İstanbul'dur.

Marmara Bölgesi'nde bulunan iller ve yüz ölçümleri şu şekildedir;

İstanbul 5.343 km²
Edirne 6.276 km2
Kırklareli 6.299 km²
Tekirdağ 6.342 km²
Çanakkale 9.933 km²
Kocaeli 3.626 km²
Yalova 850,46 km²
Sakarya 4.817 km²
Bilecik 4308 km²
Bursa 10.819 km2
Balıkesir 12.496 km²
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı
#3
Smile 
Edirne


[Resim: kd_Edirne_ili_haritas.png]
Edirne il haritası

Ülkemizin Marmara Bölgesi'nde yer alır. Doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ, güneyinde Çanakkale ve Ege Denizi, batısında Yunanistan ve Bulgaristan ile komşudur.

[Resim: kd_edirne_uydu.jpg]
Edirne uydu haritası

Edirne genel itibariyle düzlük olup il sınırlarında 500 metreyi aşan bir yükselti bulunmamaktadır. İl topraklarının ortalama 4'te 1'i ormanlık alandır ve toprakların hemen hemen yarısında tarım yapılır.

Meriç en önemli akarsuyudur.

[Resim: meri_kd.png]

[Resim: kd_meri_nehri.jpg]

Meriç akarsuyu aynı zamanda Türkiye-Yunanistan sınırını çizer.

İklim


İl genelinde hakim iklim karasal iklimdir. Kısmen güneyde Ege Denizi'ne komşu olunan kesimlerde Akdeniz ikliminin ılıman etkileri görülür. Ancak kuzeye çıkıldıkça özellikle kışları sert geçen karasal iklim kendini gösterir.

Edirne ismi nereden geliyor?


Edirne'nin adı nereden geliyor diye birçoğumuz merak etmiş olabilir. Edirne isminin kökeni Roma İmparatorluğu'na kadar dayanmaktadır. Zira bu ile Roma İmparatorluğu döneminde "Hadrianapolis" (Hadriana'nın şehri) denmekteydi. Daha sonra bu il biz Türklerin eline geçtikten sonra zamanla Edrenebol, Edrene ve Edirne olarak günümüzde kullanılan adını almıştır.

Neleri Meşhur?

Edirne'nin neleri meşhur diye düşündüğümüzde karşımıza şunlar çıkar;

1-Kırkpınar Yağlı Güreşleri

[Resim: 246973.jpg]

Tarihi kökeni 1357 yılına dayanan bu güreşler günümüzde de her yılın Haziran bitimi ile Temmuz başlangıcına denk gelen günlerinde düzenlenir. Burada pehlivanlar 3 gün boyunca mücadele ederler. Müsabakaların sonunda birinci olan pehlivana "Baş Pehlivan" ünvanı verilir. Bu güreşler esnasında "Kırkpınar Festivali" olarak çeşitli etkinlikler yapılır. Bu sayede bölgeye çok sayıda turist gelir.

2-Selimiye Camii

[Resim: 35326,001-selimiye-camii-ve-mimar-sinan-2012jpg.png]

1575 yılında yapımı tamamlanıp ibadete açılan bu cami Mimar Sinan tarafından Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Selim döneminde yapılmıştır. Mimar Sinan bu eserinin "ustalık eseri" olduğunu söylemiştir. Osmanlı mimarisinin en değerli örneklerinden olan bu eser de Ülkemizin ve Edirne'nin turist çeken önemli değerlerindendir.

3-Mecidiye Köprüsü

[Resim: mecidiye_k_pr_s_kd.jpg]

Kimi insanlar tarafından "Meriç Köprüsü" olarak bilinmesine karşın bu köprünün asıl adı "Mecidiye Köprüsü"dür. 1842 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Adı da buradan gelmektedir. Edirne-Karaağaç yolu, Meriç Nehri üzerinde yer alır. Uzunluğu 263 metre,genişliği 7 metre olan 13 ayak üzerinde 12 sivri kemerli ve yanlara doğru eğimli bir yapıdadır.

4-Ainos Antik Kenti

[Resim: ainos_antik_kenti_kalintilari_kd.jpg]

Edirne'nin Enez ilçesinde bulunur. Eski dönemlere ait tarihi kalıntılar görülmeye değerdir.

5-Edirne Tava Ciğeri

[Resim: edirne_tava_cigeri_kd.jpg]

Edirne'ye gidildiğinde neredeyse her sokakta bulabileceğiniz bu lezzeti muhakkak tatmalısınız.

EDİRNE İLÇELERİ

1-Edirne Merkez İlçesi

[Resim: edirne_merkez1.jpg]

[Resim: edirne_selimiye_camii.jpg]

2-Keşan

[Resim: 04_full.jpg]

[Resim: ke_an_kd.jpg]

3-Uzunköprü

[Resim: uzunk_pr.jpg]

[Resim: uzunkopru_kd.jpg]

[Resim: uzunk_pr_kd.jpg]

4-İpsala

[Resim: ipsala2.jpg]

[Resim: ipsala1.jpg]

5-Havsa

[Resim: havsa1.jpg]

[Resim: havsa2.jpg]

6-Meriç


[Resim: meri_1.jpg]

[Resim: meri_2.jpg]

7-Enez

[Resim: enez1.jpg]

[Resim: enez2.jpg]

[Resim: enez3.jpg]

8-Süloğlu

[Resim: s_lo_lu_baraj_kd.jpg]

[Resim: s_lo_lu2.jpg]

9-Lalapaşa

[Resim: lala1.jpg]

[Resim: lala2.jpg]
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi