Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tarih-Coğrafya / Bölüm Hakkında / Amaç-Metot-Geliştirme
#1
Information 
[Resim: kd_tarih_co_rafya.png]

Tarih ve coğrafya birbirinden ayrılmayan iki büyük alan. Günlük hayatımızda da ettiğimiz sohbetlerde çokça bu iki alanla ilgili konulara dalarız. "Oralar eskiden hep bizimmiş.", "Evet oraya gittim, havası nemli, insanlar fındıkla uğraşıyor." derken hep tarih ve coğrafyadan söz etmiş oluruz.

Günlük havadan sudan sohbetlerin yanı sıra yaşadığımız zamanı anlamak, düşünce ufkumuzu genişletmek gibi ciddi meselelerde de tarih ve coğrafya elzem iki alandır.

Coğrafya dediğimizde şu an sahip olduğumuz ve bizim dışımızdaki ülkelerin mevcut sahip oldukları potansiyeller; tarih dediğimizde ise bu mevcudiyetlere nasıl-ne şartlarda sahip olduğumuz, dünyada bu potansiyellerin nasıl değerlendirildiği, bu değerlendirmelerin nasıl sonuçlar meydana getirdiği gibi ucu açık konulara dalmış oluruz.

Geçmişi bilmek geleceğe daha sağlam adım atmanın, mevcut sahip olduklarını bilmek ölçülü adım atmanın temelidir. İşte bu bağlamda tarihin ve coğrafyanın önemini iyi kavramak gerekir.

Tüm bunların dışında deyim yerindeyse bu alanlar özellikle -tarih- "ağzı olanın konuştuğu" alanlar. Biz "Kitlesel Dikta" ailesi olarak hedefimiz "bilen" insanlardan olmak. En azından bu yolda ilerlemek. Dolayısıyla tarihimizi ve coğrafyamızı iyi bilmek durumundayız. Sadece kendi tarihimiz ve coğrafyamızla da yetinemeyiz. Elbette dünyaya gözümüzü kapatacak değiliz. Diğer uluslarında tarihini, coğrafyasını bilmeli bu yönde niteliğimizi arttırmalıyız.

Bölümümüzün amaçlarını bu duygular ile paylaştıktan sonra gelelim bu amaçlara nasıl ulaşacağımıza. Evvela verilen bilginin doğruluğunu arttırmak için kaynak kullanmaya özen göstermeliyiz. Kaynağı olmasızın hiçbir konuda "Bu, budur." diyemeyiz. Verilen bilgiler güvenilir kaynaklardan elde edilmelidir. Özellikle coğrafi içeriklerde resim kullanımı esas olmalıdır. Bunun dışında tanıtım, anlatım videoları ve diğer içerikler paylaşılabilir.

Tarih ve coğrafya bölümümüzün fikir dünyamızı daha da genişletmesi, yaşanan zamana, olaylara olan farkındalığımızı arttırması dilekleriyle yazımı bitiriyorum.

Kitlesel Dikta - Tarih Coğrafya
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi