Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şiir Yazmak
#1
Sözü güzel ve etkili yoldan söylemenin adıdır şiir. Geçerken zaman hayatımızdan bir tatlı seda bırakmaktır şiir. Ne kadar çok söylense azın çoğudur şiir. Herkes şiir yazabilir mi? Her okuyan aynı manayı bulur mu? Şair ruhlu yürek şiirsiz durur mu?

Hepimiz öyle veya böyle bir şekilde hayatımızın bir döneminde şiir yazmışızdır. Ben de bir dönem çokça yazıyordum. Ama asıl önemli olan benim yazıyor olmam değil. Tarihe dönüp baktığımızda önemli diyebileceğimiz tarihe adını yazmış insanların mutlaka bir şiirle alakaları var. Sanırım asıl önemli olan da bu olsa gerek. Gerek din alimleri gerek hükümdarından komutanlarına devlet yöneticileri hep sözü aktarma kanalı olarak şiiri tercih etmişlerdir.

Peki neden şiiri tercih etmişler? Mesela Osmanlı döneminde yaşamış Fuzuli dönemin sosyal yapısını anlatırken "Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar" demiş. Cihan padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman sağlığın önemini "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyerek anlatmış. Halk şairi Yunus Emre dervişliğin gereklerini anlatırken "Dövene elsiz gerek sövene dilsiz gerek, sen derviş olamazsın derviş gönülsüz gerek" demiştir. İmamı Rabbani ise bir beyitinde "Her erkek gelen olur mu merd-i meyan, her mülkü olan da olur mu Süleyman" diyerek bizlere varlığın değil varlığı kullanabilmenin önemini anlatıyor. Velhasıl kelam uzun uzun yazılacak meseleler şiirde iki dizeyle anlatılabiliyor. Böyle olunca insan üzerinde etkisi de artıyor. İnsanlar etkilendikçe sözden aynı oranda hisse kapıyor. İşte bu nedenle olsa gerek günümüze kadar tarih boyunca şiir; duyguları, düşünceleri, olayları anlatmak için çokça başvurulan bir yol olmuştur. 

Günlük hayatımızda da şiirli söyleyişlere yer vermenin bizlere muazzam katkıları olacaktır. "Sözü güzel söylemek"ten yola çıkarak çevremizle olan iletişimlerimizi buna göre yönlendirirsek elbette bunun katkılarını yaşayarak görürüz. Peki şiirli söyleyişler hayatımıza nasıl girer, nasıl yer eder? Bunun cevabı açık: okumak. Okudukça yerleşir dilimize şiir. Bol bol okumak lazım bu yüzden. Hem okumak yazmayı getirir. Bir bakmışsınız siz de bir şaire dönüşüvermişsiniz. İçinizdeki o şair ruhunu açığa çıkarmışsınız. 

Şiir hem bilinç altımızı hem duygularımızı dışarı vurabileceğimiz eşi bulunmaz bir kapı. Bu kapıdan içeri girdiğimizde kendimizi tanımaya bir adım daha yaklaşmış oluruz. Her dizede bir adım daha. O karmaşık ruh halimizi birkaç kelimeyle daha da karmaşık hale de getirebiliriz. İşin özeti hayatımızı bir oyun gibi düşünürsek, şiir bu oyunda bizi bir kaç seviye üste taşıyacak anahtarımızdır. Anahtarımızı arayalım, bulalım ve o kapıdan içeri girelim.
yine az yazdım
Bul
Alıntı
#2
ilk okuldayken güzel şiirler yazardım ama şimdi pek yazamıyorum :/
Bul
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi