Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saz / Bölüm Hakkında / Amaç-Metot-Geliştirme
#1
Information 
[Resim: Mi7rm8.png]

Saz, kültürümüze yerleşmiş tüm bölgelerimize yayılmış nameleriyle gönlümüzü titreten özel bir enstrümandır. Bölümümüzde bu enstrümanın nasıl çalındığını, inceliklerini ve özelliklerini anlatan içerikler bulunacaktır.

Konular çeşitlilik göstermekle birlikte bunları kısaca açıklamak istiyorum.

1- Enstrüman olarak sazın tanıtılması, özelliklerinin,inceliklerinin açıklanması
2- Saz çalmayı geliştirici egzersizler,teknikler
3- Türkülere ait solfejler
4- Nota arşivi


En genel anlamda bu bölümde bulunacak olan konular bunlardır. Bunların dışında başka konular olabilse de bizim hedeflediğimiz temel içerikler bu 4 maddedir.

Şimdi gelelim bu içerikleri nasıl paylaşacağımıza. Anlatım türümüz konumuza göre çeşitlilik göstermekle beraber temel olarak şu yöntemleri tavsiye ediyoruz.

Solfej, nota, egzersiz gibi derslerde bideolu anlatım kullanılması gayet yerinde olacaktır. Videolu anlatımınızı notaların yazılı olduğu dökümanlarla destekleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak mesela Aşık Veysel'in "uzun ince bir yoldayım" türküsünü çalmayı gösteren bir eğitim videosu çekeceğiz. Önce bunun notalarını yazıp (siteye de yazılabilir) pdf dosyası olarak kaydederiz. Ardından solfej yaparak önce sade sonra süslemeli olarak çalınışını gösteren bir video çekeriz. Videoyu paylaşıp altına da nota içeriğini yazılı olarak attığımızda güzel bir anlatım gerçekleştirmiş oluruz.

Bunun dışında pdf, doc vs. gibi yazılı nota arşivleri de paylaşılabilir. Bunlar tavsiye ettiğimiz yöntemlerdir. Bunun dışında kendinize özgü dilediğiniz yöntemi geliştirebilir, uygulayabilirsiniz. Saz çalmada faydalı programlar dahi paylaşıma açıktır.

Kitlesel Dikta - Saz
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi