Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayatta Kalma / Bölüm Hakkında / Amaç-Metot-Geliştirme
#1
Information 
[Resim: Zrp7sE.png]

Hepimiz bir şekilde bu dünyaya geldik ve hayatımızı da bir şekilde devam ettiriyoruz. Lakin bu devamlılık içerisinde hepimiz zaman zaman muhakkak aksaklıklar yaşıyoruz.

Yalnız başımıza kaldığımızda veyahut topluluk içerisinde bu aksaklıklar meydana gelebiliyor. Eğer duruma vakıf değilsek yalnız başımızayken deneme yanılmalarla veya alternatif seçeneklerle durumu kurtarabiliyoruz. Ya da bir topluluk içerisindeysek duruma vakıf, durumu kurtaracak birini bekleyenler arasına karışıyoruz.

Ancak bu bir kader değil. Kitlesel Dikta ailesi olarak biz bakanların ve yapanların yaşadığı bu dünyada bilgisiz koyun sürülerinden olmayı reddediyoruz. Eğer bir durum var ve bunu kurtarabilecek biri aranıyorsa bu aranan muhakkak Kitlesel Dikta'lardan biri olmalıdır. Çünkü Kitlesel Dikta ailesinin her ferdi yaşamın her anında konuya vakıftır. Çözüm için ihtiyaç duyduğu bilgiye sahiptir. Yalnızken de topluluk içindeyken de bu değişmez. O arayan değil aranan insandır.

Bu bölümümüzün temel amacı hayatta kalma sanatını bizlere öğretmektir. Hayatta kalmak bir sanatsa bizler de sanatkarlar olmalıyız. "Tüp nasıl değiştirilir?", "Yumurta nasıl soyulur?", "Yemek nasıl yapılır?", "Yer nasıl silinir?" gibi basit gelebilecek sorunların yanında "Basit malzemelerle nasıl çadır kurulur, hamak yapılır, ateş yakılır, avcılık yapılır?" gibi doğada karşılaşılabilecek sorunlar da bu bölümde cevabını bulacaktır. Bunları burada örnek olsun diye yazıyorum yalnızca.

Bu konuları çoğaltmak pek de ala mümkündür. Örneğin ülkemizin çeşitli bölgelerinde tarım yaygındır. Bizler bu işin inceliklerini de bu bölümde öğrenmeli ve bilmeliyiz.

Hayatta kalma bölümünün konu alanı oldukça geniştir. Badana yapmaktan duvar boyamaya, merdiven yapmaktan merdiven kullanmaya, temizlik yapmaktan temizlik malzemesi yapımına ve örneğini vermediğimiz pek çok şey bu bölümün konusudur. Bir şeyin yapılmasındaki pratik yöntemler de "Hayatta Kalma"nın konusuna girmektedir.

Konuyu farklı bir boyutta açıklamak istersek şöyle de düşünebiliriz. Yeryüzünde icra edilen pek çok farklı meslek olduğu bilinen bir gerçektir. Örneğin; berberlik, marangozluk, terzilik, doktorluk, çiftçilik, esnaflık vs. pek çok meslek/iş vardır. Bütün bu meslek grupları insanların hayatını sürdürmesine (hayatta kalmasına) hizmet etmektedir. İşte biz de hayatımızı sürdürmemize hizmet eden her işi öğrenmeli ve "bilen biri" olmalıyız.

Bölümün konusunu böylece açıkladıktan sonra gelelim ele alacağımız konuları nasıl anlatacağımıza. Bunun da birkaç çeşidi vardır. Öncelikle tavsiye ettiğimiz, açıklayacağımız konuyla ilgili video çekip yayınlamaktır.

Örnek olsun diye yazıyorum. Ütü yapmak ile ilgili bir eğitim vermek istiyorsunuz. Bunu kendiniz inceliklerini anlatarak yaparken bir video çektiniz. Ardından çektiğiniz videoyu yükleyerek açacağınız konuda paylaşırsınız. Gerekli görürseniz videonun dışında ek bilgiler veya notlar yazabilirsiniz.

Bu bir yöntemdi, gelelim bir başka yönteme. Anlatacağımız konunun aşama aşama resmini çekip her resmin altına açıklama yazarak konunuzu anlatmış olursunuz.

Bunların dışında resimsiz videosuz sade bir anlatımda yapabilirsiniz. Ama biz bunu tavsiye etmiyoruz. Mesela diyebilirsiniz ki "anlatmak istediğim konu bir başka sitede anlatılmış, bir başkası resmini videosunu çekmiş." Biz size bu durumda başka sitelerden faydalanmayın demiyoruz. Yalnızca direk "kopyala/yapıştır" yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Başkaları yapmış olsa bile Kitlesel Dikta fertlerinin kendilerine ait resim, yazı, video gibi içeriklere sahip olması tercihimiz ve tavsiyemizdir.

Anlatılacak konuda görsel içerik (resim, video gibi) olmasına muhakkak dikkat edin. Gerekli gördüğünüz yerleri kalın veya renkli yahut büyük boyutta yazın. Bu şekilde anlatımınız hem gelişir hem de amacına ulaşır. Yani karşı taraf anlatılmak isteneni daha kolay kavrar.

Kitlesel Dikta - Hayatta Kalma
bölümü hakkında en genel bilgiler bunlardır. Anlaşılmayan veya farklı düşünceler özelden veya buradan dile getirilebilir.
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı


Konuyu Paylaş

Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Bug Doğada hayatta kalma teknikleri : Ateş Yakma-Magnezyum Çubuğu Nightmare 1 2,927 08-06-2014, 08:09 PM
Son Mesaj: Darker

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi