Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Endüstri 4.0 Nedir
#1
Question 
Endüstri 4.0, üretim teknolojilerindeki mevcut otomasyon ve veri alışverişi trendinin adıdır. Siber fiziksel sistemler ile internet , bulut bilişim ve bilişsel bilgi işlem içerir. Endüstri 4.0, yaygın olarak dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılmaktadır.

İnsanoğlu dünya tarihinde sanayi anlanmıda büyük değişimler yaşadı. Birincisi insan kendi bedeni ve hayvan gücünden ; su ve buharın gücüne ulaştı Endüstri 1.0 oldu, ikincisi elektriği bularak Endüstri 2.0 , üçüncüsü dijitali ve elektroniği keşfetti Endüstri 3.0 ve günümüzde Endüstri 4.0 akıllı fabrikalar ,yapay zeka nesneler arası etkileşim

Endüstri 4.0, "akıllı fabrika" olarak adlandırılan . Modüler yapılandırılmış akıllı fabrikalarda, siber fiziksel sistemler fiziksel süreçleri izleyerek ,fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturur ve merkezi olmayan kararlar alır. Nesnelerin İnternet üzerinden, siber fiziksel sistemler, hem içten hem de diğer zincir katılımcıları tarafından sunulan ve kullanılan örgütsel hizmetler arasında gerçek zamanlı olarak birbirleriyle ve insanlarla iletişim kurarak ve işbirliği yapar.

İlk olarak "Endüstri 4.0" terimi, Alman hükümetinin yüksek teknoloji stratejisindeki bir projeden kaynaklanmaktadır ve bu da üretimin bilgisayarlaşmasını teşvik etmektedir.

"Endüstri 4.0" terimi, 2011 yılında Hannover Fuarı'nda yeniden canlandırıldı.Ekim 2012'de Endüstri 4.0 Çalışma Grubu, Alman federal hükümetine bir dizi Endüstri 4.0 uygulama önerisi sundu. Endüstri 4.0 çalışma grubu üyeleri, Endüstri 4.0 'ın arkasındaki kurucu babalar ve itici güç olarak kabul edilmektedir.

8 Nisan 2013 tarihinde Hannover Fuarı 'nda Çalışma Grubu Endüstrisi 4.0 'ın nihai raporu sunuldu.

Tasarım ilkeleri

Endüstri 4.0 'da dört tasarım ilkesi vardır. Bu ilkeler, şirketleri Endüstri 4.0 senaryolarını belirleme ve uygulama konusunda desteklemektedir.

Birlikte Çalışabilirlik: Makinelerin, cihazların, sensörlerin ve insanların, Nesnelerin İnterneti (IoT) veya İnsanların İnternet'i (IoP) aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma ve iletişim kurma yetenekleri

Bilgi Şeffaflığı: Sayısal sistem modellerini sensör verileriyle zenginleştirerek bilgi sistemlerinin fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturma becerisi. Bu, ham sensör verilerinin daha yüksek değerli içerik bilgilerine toplanmasını gerektirir.

Teknik yardım: Birincisi, bilinçli kararlar vermek ve acil sorunları kısa sürede çözebilmek için bilgileri bir araya getirerek ve görselleştirerek destek sistemlerinin insanlara destek olma kabiliyeti. İkincisi, siber fiziksel sistemlerin, insan işçileri için hoş olmayan, çok yorucu veya güvensiz olan bir dizi görev yürüterek insanları fiziksel olarak destekleme yeteneği.

Merkezi olmayan kararlar: Siber fiziksel sistemlerin kendi başına karar verme ve görevlerini olabildiğince bağımsız yürütme becerisi. Sadece istisnalar, müdahaleler veya çelişen hedefler söz konusu olduğunda, daha üst bir seviyeye devredilen görevlerdir.

Anlam Olarak

Terimin mevcut kullanımı, özellikle teknolojik inovasyonun sürekli olduğu ve teknoloji inovasyonunda bir "devrim" kavramının, ayrıntıların bilgi eksikliğine dayandığı gerekçesiyle, esas olarak anlamsız olarak eleştirilmiştir.

Alman devletinin Sanayi 4.0 stratejisi için verilen özellikler: son derece esnek üretim koşulları altında ürünlerin güçlü şekilde özelleştirilmesi. Gerekli otomasyon teknolojisi, kendi kendini yenileme, kendi kendini yapılandırma, kendi kendini tanılama, bilişsel ve işçilerin giderek karmaşıklaşan çalışmalarındaki akıllı desteklerinin getirilmesi ile geliştirilmektedir.

Temmuz 2013 itibariyle Endüstri 4.0'daki en büyük proje, BMBF öncü küme “Akıllı Teknik Sistemler Ostwestfalen-Lippe (OWL)” dır. Bir diğer önemli proje BMBF projesi RES-COM, ve Mükemmellik Kümesi “Yüksek Ücretli Ülkeler için Bütünleştirici Üretim Teknolojisi” dir. 2015 yılında, Avrupa Komisyonu Endüstri 4.0 konusunu teşvik etmek için önemli bir girişim olarak uluslararası Horizon 2020 araştırma projesi CREMA (Bulut tabanlı Rapid Elastic Manufacturing'i XaaS ve Cloud modeline dayalı olarak) başlattı.

Etkileri

Haziran 2013'te, danışmanlık firması McKinsey Robert Bosch - Siegfried Dais (Robert Bosch Industrietreuhand KG'nin Ortağı) ve Heinz Derenbach (Bosch Software Innovations GmbH'nın CEO'su) yöneticileri ve McKinsey uzmanları arasında uzman bir tartışma içeren bir röportaj yayınladı. Bu röportaj, Üretimde Nesnelerin İnterneti'nin yaygınlığını ve yeni bir sanayi devrimini tetiklemeyi vaat eden teknoloji odaklı değişiklikleri ele aldı. Bosch'ta ve genellikle Almanya'da bu fenomen Endüstri 4.0 olarak adlandırılır. Endüstri 4.0 'ın temel ilkesi, makineleri, iş parçalarını ve sistemleri birbirine bağlayarak, birbirlerini özerk olarak kontrol edebilen tüm değer zinciri boyunca akıllı ağlar oluşturmalarıdır. Endüstri 4.0 için bazı örnekler, üretimde beklenmedik değişikliklere tepki veren, arızaları tahmin edebilen ve bakım süreçlerini özerk veya öz-organize lojistiği tetikleyebilen makineler olarak adlandırdılar.

Dais'e göre, “her şey birbiriyle bütünleşene kadar üretim dünyasının daha fazla ağa girmesi büyük olasılıktır”. Bu, adil bir varsayım ve Nesnelerin İnterneti'nin arkasındaki itici güç gibi gelse de, aynı zamanda üretim ve tedarikçi ağlarının karmaşıklığının da büyük ölçüde artacağı anlamına geliyor. Şebekeler ve süreçler şimdiye kadar bir fabrika ile sınırlı kalmıştır. Fakat bir Endüstri 4.0 senaryosunda, bireysel fabrikaların bu sınırları artık mevcut olmayacaktır. Bunun yerine, birden fazla fabrikayı veya coğrafi bölgeleri birbirine bağlamak için kaldırılacaklar.

Tipik bir geleneksel fabrika ve bir Endüstri 4.0 fabrikası arasında farklılıklar vardır. Mevcut endüstri ortamında, en yüksek maliyetle yüksek kaliteli hizmet veya ürün sağlamak, başarının anahtarıdır ve endüstri fabrikaları, kârlarını ve itibarlarını arttırmak için mümkün olduğunca fazla performans elde etmeye çalışmaktadır. Bu şekilde, fabrikanın farklı yönleri hakkında değerli bilgiler sağlamak için çeşitli veri kaynakları mevcuttur.

Bu aşamada, mevcut çalışma koşullarını anlamak ve arızaları ve hataları tespit etmek için verilerin kullanılması, araştırmanın önemli bir konusudur. Örneğin. Üretimde, sistemdeki problemlerin ve olası arızaların temel nedenlerini vurgulamak için fabrika ekipmanına genel ekipman etkinliği (OEE) bilgisi sağlamak için çeşitli ticari araçlar bulunmaktadır.

Buna karşılık, bir Endüstri 4.0 fabrikasında, durum izleme ve arıza teşhisine ek olarak, bileşenler ve sistemler, öz-farkındalık ve kendi kendini tahmin etme yeteneğine sahip olurlar, bu da, yönetimin fabrika durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar. Ayrıca, çeşitli bileşenlerden sağlık bilgilerinin eşler arası karşılaştırılması ve birleştirilmesi, bileşen ve sistem seviyelerinde kesin bir sağlık tahmini sağlar ve tam zamanında bakım ve kazanç elde etmek için gerekli bakımın mümkün olan en iyi zamanda yapılması için fabrika yönetimini zorlarak sıfır hata süresi ile çalışırlar.

Zorlukları

Endüstri 4.0 'ın uygulanmasındaki zorluklar:

Önceden kapanan üretim mağazalarını açmanın gereği olan büyük ölçüde ağırlaşmış Bilgi Teknolojileri güvenlik sorunları.Kurumsal Bilgi Teknolojileri departmanının fazlalığı tehdidi

Çok kısa ve istikrarlı gecikme süreleri dahil, kritik makine-makine iletişimi (M2M) için gerekli güvenilirlik ve kararlılık.

Üretim süreçlerinin bütünlüğünü korumaya olan ihtiyaç.

Pahalı üretim kesintilerine neden olacağından, herhangi bir Bilgi Teknolojik sızıntısı önleme gereksinimi.

Dördüncü sanayi devrimine doğru hızlandırmak için yeterli beceri çalışma eksikliği.

İş ortaklarının takların değiştirmeye genel isteksizliği

Özellikle düşük eğitimli toplum kesimleri için, otomatik süreçlere ve Bilgi Teknolojileri kontrollüne geçen süresince birçok kişinin işini kaybedilmesi.

Düşük üst düzey yönetim taahhüdü.

Belirsiz yasal sorunlar ve veri güvenliği.

Belirsiz ekonomik faydalar / Aşırı yatırım

Düzenlemenin olmaması, standart ve sertifika biçimleri.

Çalışanların yetersiz kalifikasyonu.

Büyük veri ve analitiklerin rolü

Siber fiziksel sistem, büyük veri analizi ve bulut bilişim gibi modern bilgi ve iletişim teknolojileri, kusurların ve üretim hatalarının erken tespit edilmesine yardımcı olacak, bu sayede önlenmesini ve verimlilik, kalite ve rekabet gücü önemli olan çeviklik faydalarını artırmayı mümkün kılacaktır.

Büyük veri analizi, entegre Endüstri 4.0 ve siber fiziksel sistemler ortamında 6C'den oluşmaktadır. 6C sistemi şunları içerir:

1. Bağlantı (sensör ve ağlar)

2.Cloud (talep üzerine bilgi işlem ve veri)

3.Cyber ​​(model ve hafıza)

4. İçerik / bağlam (anlam ve korelasyon)

5.Topluluk (paylaşım ve işbirliği)

6. Özelleştirme (kişiselleştirme ve değer)

Bu senaryoda ve fabrika yönetimine faydalı bilgiler sağlamak için, verilerin anlamlı bilgiler üretmesi için gelişmiş araçlarla (analitik ve algoritmalar) işlenmesi gerekir. Endüstriyel bir fabrikada görünür ve görünmez sorunların varlığı göz önünde bulundurulduğunda, bilgi üretim algoritması fabrika katındaki makine bozulması, bileşen aşınması, bunun gibi görünmeyen sorunları tespit edip ele alabilmelidir.

Endüstri 4.0 Etkisi

Terim Endüstri 4.0 teriminin iddiaları , en çok dikkat çekecek ve birçok alanı etkileyecektir:

1. Servisler ve iş modelleri.

2. Güvenilirlik ve sürekli verimlilik.

3. IT güvenlik şirketleri.

4. Makine güvenliği.

5. Ürün yaşam döngüsü.

6. Endüstri değer zinciri.

7. İşçilerin eğitimi ve becerileri.

8. Sosyo-ekonomik nedenler.

Endüstri 4.0 için Teknoloji Yol Haritası

Hem stratejik hem de teknolojik perspektiflerden, Endüstri 4.0 yol haritası, tamamen dijital bir girişime doğru her adımı görselleştiriyor. Dijital dönüşüm sürecinde başarıya ulaşmak için teknoloji yol haritasını en doğru şekilde hazırlamak gerekmektedir.

Günümüz işinde Endüstri 4.0, şirketlerin dikey / yatay değer zincirlerinde ve ürün / hizmet sunumlarında dijital dönüşümden kaynaklanmaktadır. Yapay zeka, nesnelerin interneti, makine öğrenimi, bulut sistemleri, siber güvenlik, uyarlanabilir robotlar gibi Endüstri 4.0 dönüşümü için gerekli temel teknolojiler, kuruluşların iş süreçlerinde radikal değişikliklere neden olacaktır.
Bul
Alıntı
#2
Endüstri devriminin 4. ayağı olarak bilinir. İlk ayağı buharlı makinaların bulunması ikinci ayağı seri üretime geçiş ve elektriğin kullanılmaya başlanması ve üçüncü ayağı ise elektronik ve dijital teknolojinin seri üretime dahil edilmesi oluşturur. Sıradaki ayak ise bu teknolojiye internetin de dahil edilmesi. Yani 'endüstri 4'
Buna bir imza gözüyle bakabilirsin yada bir ..
Alıntı
#3
daha az insan gücü daha fazla teknoloji daha fazla üretim. peki insan gücüne ihtiyaç azalınca işsizlik artmayacak mı? işsizlik artarken daha fazla üretilmiş mal üretip bu malı kime satacaklar?
KD Ekip - Destek için bir teşekkür yeter.
Bul
Alıntı


Konuyu Paylaş

Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Thumbs Up Laptop ve Notebook Aynı Şey midir? Nedir? Nedved 1 212 09-12-2018, 03:19 PM
Son Mesaj: Nightmare
  Laksatif Etki Nedir? Darker 1 1,724 01-20-2018, 08:15 PM
Son Mesaj: cedric
Wink Lansman Nedir? Darker 1 844 01-20-2018, 08:11 PM
Son Mesaj: cedric
Exclamation MSG Nedir? Darker 1 1,161 01-20-2018, 08:06 PM
Son Mesaj: cedric
Thumbs Up İttir git Nedir? Darker 2 6,408 01-20-2018, 08:06 PM
Son Mesaj: cedric

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi