Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çadır Nasıl Yapılır?
#1
Thumbs Up 
Bir kamp gezisi sırasında, uzun süre konaklamayı düşünmeniz halinde bir sığınma evinin nasıl inşa edileceğini bilmeniz faydalı olacaktır. Birçok kişi önceden vahşi doğaya gitmeden önce hava durumunu kontrol eder ancak çoğu zaman havanın nasıl olacağı belli olmamaktadır. Yağmur başladığında, sizi ve eşyalarınızı kuru tutmak için bir çadır inşa etmek iyi bir fikirdir. Doğa tarafından sağlanan araçlardan bazılarını ve sizinle birlikte kamp gezinizde getirdiğiniz araçları kullanarak bir çadır kurmayı veya barınmayı anlatmaya çalışacağız.


1. Aşama : Çerçeveyi Bağlama

[Resim: image.jpg]


İhtiyacınız olan malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun. Hızlı ve kolay bir geçici çadır kurmak için çok fazla gerekmez; yinede birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Kalın bir urgan veya halat, iki kat muşamba ve dört kazık ya da çevrenizdeki büyük kayalar ihtiyacımız olan malzemelerdir.


[Resim: image.jpg]


2. Aşama : Yer Belirleme

Çadırınız için iyi bir yer bulun. İpinizi kuracak kadar ve muşambalarınıza uyacak kadar yakın olan iki ağaç yakınında bir yer bulun. Çadırınızı daha düşük bir yükseklikte inşa ettiğinizden emin olun. Çok yüksek bir yükseltide akşamları aşırı soğuk olur. Çadırınızı fırtınada düşebilecek gibi görünen ölü ya da zayıf dalların hemen altında kurmaktan kaçının.

[Resim: image.jpg]


3. Aşama : Zemin Seçimi

Zeminin nemli olduğundan emin olun. Bu, çadır kurmaya ve barınak yapmaya çalışırken tozun ufalanıp gitmesini önleyecektir. Ayrıca, malzemelerin nemli yüzeylere daha iyi yapışma eğilimi gösterdiği için muşambanın zemine yapışmasına da yardımcı olacaktır.


[Resim: image.jpg]


4. Aşama : Halat Bağlama


Yanınıza getirdiğiniz halatı kullanın ve ağaçlar arasında bağlayın. Düğümü bağlamadan önce bir kaç kez sarın. Halatın diğer ucunu alın ve diğer ağaca bağlayın. Halatınızı yeterince yüksek bağladığınızdan emin olun, böylece çadırınız çok sıkışık olmayacaktır.


5. Aşama : Zemin Temizliği

[Resim: image.jpg]


Çadırını inşa etmeyi planladığın zemini kontrol edin. Alt tabanı yere koymadan önce büyük kayaları, çakılları ve dalları yerden kaldırdığınızdan emin olun. Zemin tabanı, içinde delikler açabilecek herhangi bir şey bulunmayan nispeten düz bir zemin ayarlamaya çalışın.

[Resim: image.jpg]

Büyük muşambalardan birini yere bırakın. Pürüzsüzleştirin ve gerdirerek tüm kırışıklıkları alın. Ağacın arasında asılmış halatın hemen altında olmasına dikkat edin. Yerleştirmeyi, üstündeki ipin altında ortalayacak şekilde ayarlamaya çalışın.

[Resim: image.jpg]

6. Aşama : Kazık Çakımı

Muşambayı sabitleyin. Muşambanın köşelerinden kazıkları geçirmek için delikler açabilirsiniz. Deliklerden birine bir kazık yerleştirin ve yere sabitlemek için ağır bir kaya veya çekiç kullanın. Ardından aynı şeyi bitişik bir köşeyle de yapın, muşambanın gergin olduğundan emin olun, diğer köşelerini de bitirin.

[Resim: image.jpg]


7. Aşama : Duvarları Oluşturma

Geriye ikinci muşambayı asmak kaldı. Ağaçların arasından bağladığınız halat üzerine diğer muşambaları atın. Muşambayı eşit olacak şekilde asın ve düzleştirin. Zemine zayıf bir şekilde yere ulaşırsa veya dokunmazsa, halatınızı çok yüksek bağladınız demektir.

[Resim: image.jpg]

Duvarları yere sabitleyin. İlk muşambaları kazıklarla sabitliyorsanız, bir deliği çıkarın, sonra ikinci delikle hizalayın ve delikleri birlikte zemine çakın. Diğer köşelerle teker teker tekrarlayın. İlk muşambaları kaya ile tuttuysanız, her kayayı kaldırın ve duvarların köşelerini zemin muşambasının altına yerleştirin, böylece kayaçların her iki zırhı yerinde tutması sağlanır.


[Resim: e10.jpg]

Gerekirse suyu tutması için zemin kenarlarına dolgular oluşturun. Olası yağmura karşı çadırınızın tehlikeye düşeceğinden endişeleniyorsanız, kayalar ve toprak ile suyu tutabilecek bir set yapabilirsiniz. Alternatif olarak, çadırınız bir eğimde ise, çadırınızın içine değil de yağmurun akmasına yardımcı olacak küçük bir kanal yaparak yağmur suyunun akıp gideceği bir yol yapabilirsiniz.

8. Aşama : Genel Sorunlar ve Giderilmesi

[Resim: e11.jpg]

Büyük bir muşambayla çadır yaptıysanız. İki muşambanız yoksa elinizde olan yeterince büyükse, tek muşamba ile zemine ve çatıya sahip bir çadır kurabilirsiniz. Muşambayı ipin altındaki yere yapıştırın. İki köşeyi iki köşeye, kenarlarında muşambanın ortasında iki kayayı yerleştirin. Zeminin üzerinde tutulan muşambanın kenarını atın ve daha sonra bu kenarı, tabanın zıt kenarının üstünde, aynı kayalarla sabitleyin.

[Resim: e12.jpg]

Kazıklar kırık veya hasarlı ise. Çadırınızı güvence altına almak istiyorsanız, ancak yanınızda düzgün kazıklar yoksa, kırık ağaç dallarını kullanabilirsiniz. Bir bıçak alın ve dört şeridin bir ucunu bir noktaya kadar beyazlatın. Kazık deliklerine sığacak kadar ince, ancak kırılmayacak kadar kalın dalları bulmanız gerekecek. Elinizi kolayca kavrayabiliyorsanız muhtemelen yeterince güçlü değildir.

[Resim: e13.jpg]

Sadece bir ağaçla çadır yapmak. Eğer yeterli uzaklıkta iki ağaç bulamazsanız, tek bir ağaçla farklı bir çadır kurabilirsiniz. Bu yöntem için öncelikle kazıklar ve bir muşamba deliğine ihtiyacınız olacak. Halatınızı kullanarak, muşambanın bir köşesini ağaca bağlayın. Ardından muşambayı uzatın ve diğer köşelerle yere yatırıp kazıkla sabitleyin.

Hepsi bu kadar..
------------------------

Umarım anlaşılır bir anlatım olmuştur, anlaşılmayan yerler varsa sorabilirsiniz.
KD Ekip - Destek için bir teşekkür yeter.
Bul
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi