Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Boks Nasıl Yapılır
#1
Thumbs Up 
Box Nasıl Yapılır

Savunma sporları arasında boks fiziksel olarak en çok talep edilen şeylerden biridir. Mükemmel bir genel kondüsyon ile kombine edilmiş bir güç ve çabukluk karışımı gerektirir. Profesyonel boksörler, daha sert rakiplerle yüzleşmek için sıralamada yukarı doğru ilerledikçe ellerini mükemmelleştiriyorlar. Boksun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, bu yönergeleri izleyin.

[Resim: image.jpg]

1 . Adım
Sıkı, kapsamlı bir rejim uygulayın. Bazı boks uzmanları, yeni başlayanlara henüz antrenmana girmeden önce 3 ila 6 ay vücut dengesini sağlamalarını önerir. Bu, yeni başlayanların, ilk darbeden önce fiziksel güç koşullarına ve mükemmel temel tekniklerine ulaşmalarını sağlar. Boksörler için çoğu fiziksel klima programı 3 kategoriye ayrılabilir: kardiyo, temel egzersizler ve ağırlık eğitimi.
 • Kardiyo egzersizleri: Sporcular yoruldukçaç eldivenlerini düşürme ve başlarını açık bırakma eğilimindedir. Ayrıca, geç bir turda atıştırmayı etkili bir şekilde karşılayacak enerjiyi üretemezler. Bu yüzden en iyi profesyonel sporcular yüzlerce mil yol yapmaya başlar. Boksörler sadece dayanıklılık yeteneklerine sahip olmakla kalmamalı aynı zamanda bir an önce önemli anlarda kısa süreli vuruşlarla işlerini tamamlayabilmelidir. Bu fiziksel gereklilikleri karşılamak için boksörler, kondisyona dikkat ederler. Örneğin, boksörler, dayanıklılık geliştirme çalışmalarının hızını, kısa, tamamı çıkışlı sprintleri içerecek şekilde ayarlarlar.
[Resim: image.jpg]
 • Temel Egzersizler: Boksörler, güçlerinin çoğunu vücudun çekirdeğinden üretirler. Çok sayıda kas grubunu içeren egzersizleri uygulayarak, bir boksör, vücudun tüm bölümlerini birbirine adaptasyona zorlayan güçlü bir kombinasyon oluşturabilir. En etkili egzersizlerden bazıları, şınav, barfiks, mekik, çömelme ve arka kol çalışmalarıdır. Her biri egzersizler arasında 1 dakikalık mola veren 3 set yapın. Bu egzersizlerle ilgili ayrıntılı bilgiyi forumumuzun "6 Hafta 100 Şınav 150 Dips 25 Barfiks 200 Mekik 200 Squat 200 Lunges Programı" başlığından bulabilirsiniz.
[Resim: image.jpg]
 • Ağırlık eğitimi: Halter, yeni boksörlerin güç ve vuruş gücü oluşturmasına yardımcı olur. Göğüs, omuzlar ve kollar özellikle önemlidir. Üst göğüs egzersizleri, omuz kasları, bacak kasları vuruş gücünü artırmak için gereken üst kol kuvvetini arttırmaya yardımcı olur. Boksörler için ağırlık eğitiminde anahtar patlayıcılık geliştirmektir. Gücünüzü süreklli arttırmaya çalışın
[Resim: image.jpg]

[Resim: image.jpg]

2. Adım
Boks temellerini öğrenin.
 •     Duruş: Güçlü, rahat bir duruş, güçlü yumruk atma ve rakibinizdeki darbelerden çabucak kurmanızı sağlayacaktır. Sağ elini kullanan biriyseniz, doğru duruşunuz sol ayağınızın önünüzde, rakibinizden 45 derecelik bir açı ile bulunmasıdır. Sol topuğunuz sağ ayak parmağınızla aynı hizada olmalıdır. Ağırlığınızın çoğu sırtüstü ayakta olmalı. Sollarınızı yanağınızın altında, sağdaki çenesinin altında olmak üzere dirseklerinizi ve ellerinizi yukarı kaldırın. Çenenizi her zaman açık tutun.
[Resim: image.jpg]
 • Adımlama: Parmaklarınızı tutun ve hareket etmeye devam edin. Asla durağan bir hedef olmayın. Sağ elini kullanan bir rakiple karşı karşıyaysan, sağa ilerle. Solakla karşı karşıya iseniz, sola doğru hareket et. Bu, sizinle rakibinizin güçlü eli arasında daha büyük bir mesafe tutar. Asla çapraz adım yok. Bu sizi, dengesiz, savunulamaz bir konuma getirebilir.
[Resim: image.jpg]

[Resim: image.jpg]

3. Adım
Yumruk pratiği yapın. Başarılı boksörler, ringe girmeden önce yumruklama tekniğini uygularlar. İster gölge boksu ister ağır torbayı kullansın, yeni boksörler bir darbeden kurtulunca uygun bir açık bulmaya konsantre olmalılar. Çeşitli yumruk atma konusunda ustalık duyduktan sonra, sporcular genellikle rakiplerine darbe vurabilmek için kombinasyonlar geliştiriyorlar. Boks uygulamasındaki en etkili yumruklardan bazıları şunlardır:
 • Direk: Genellikle zayıf, ön elle yapılırsa, direk rakibinizi sizden uzak tutmaya yardımcı olur. Direk, kısa bir yumruktur. Direklerin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için, profesyonel boksörler rakibiyle temasa geçmeden hemen önce kollarını ve bileklerini çevirirler.
[Resim: image.jpg]
 • Çapraz: Vücudun hemen önüne atılan bir yumruk karşısında, bu vuruş tekniği güçlü el ile vücuda hafifçe yukarıya doğru hareket eder. Omuz, vuruşun güçlü olmasına yardımcı oluyor.
[Resim: x10.jpg]
 • Kroşe: Kroşe rakibin başına veya gövdesine vurulabilir - hangisi korunmasızsa. Genellikle diğer vuruşlarla birlikte kullanılır. Tekniğin başlıca dezavantajı, sizi karşı vuruşa açık hale getirebilir.
[Resim: x11.jpg]
 • Apargat: Bu, yakın bölgelerde son derece etkili olan her iki elle de patlatılan yukarı doğru bir darbedir.
[Resim: x12.jpg]
 • Kombinasyonlar: Vuruş yöntemlerine hakim olduktan sonra, kombinasyonlar üzerinde çalışabilirsiniz. Çoğu boksörün öğrendiği ilk kombinasyon, eski 1, 2 (bir direğin ardından bir çapraz yumruk) tekniğidir. Bir diğer etkileyici kombo ise 1, 2'ye bir kroşe eklemektir. (Sağ elinizi kullanıyorsanız, bu sağdan sola, ardından sağa dönük kroşe ile biten bir sol vuruş).
[Resim: x13.jpg]

[Resim: x14.jpg]

4. Adım
Vuruşları karşılayıp engellemeyi öğrenin. Boks, yumruk atmakla alakalı değildir; rakibinizin darbelerini en aza indirmek oyunun hayati bir parçasıdır. Boks'taki standart kaçamak manevralarından bazıları şunlardır:
 •     Savuşturma: Eldivenlerini yukarı kaldırdıktan ve parlattıktan sonra savuşturma muhtemelen boksda en temel savunma tekniğidir. Gelen vuruşları ekarte etmek için, rakibinizin yumruklarını inişleri esnasında tokatlamak için ellerinizi kullanmanız yeterlidir.
[Resim: x15.jpg]
 • Kayma: Kayma, kalça ve omuzlarınızı keskin bir şekilde döndürerek rakibiniz başınıza yönelik bir yumruk attığında yapılır.
[Resim: x16.jpg]
 • Blok: Bir yumruk gelirken temas kurmaktan kaçınamazsanız blok yaparak gelen darbenin etkisini en aza indirebilirsiniz. Vücudunuzdan çok eldivenlerinizle gelen etkiniyi absorbe ediyorsunuz.
[Resim: x17.jpg]
 • Sallan ve dans et: Sallanmak, kafaya gelecek bir kroşe gibi yüksek bir darbeyi önlemek için bacaklardan bükerek yürütülür. Bunu dans etmek genellikle takip eder. Vücudunuzu rakibinizin uzatılmış eldiveninin yelpazesinden çıkararak gerçekleştirilir.
[Resim: x18.jpg]
 • Haddeleme: Bu, eski sıklet şampiyonu Muhammad Ali tarafından sıkça kullanılan bir tekniktir. Alnına eldivenlerini bastırın, dirseklerinizi vücudunuzun karşısına tutun ve çenenizi göğsünüze karşı koruyun. Bu, yan vücut darbelerine karşı çok az koruma sağlar, ancak darbe etkisinin çoğu eldivenleri ve önkollarınız tarafından emildiğinden darbelere karşı etkili bir savunmadır.
KD Ekip - Destek için bir teşekkür yeter.
Bul
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi