Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
3 Farklı Metodla Kekemeliği Durdurmak
#1
Information 
Kekeleme Nasıl Durdurulur?


Kekemelik için bir anlık mucize tedavisi yoktur. Terapi, elektronik cihazlar ve hatta ilaçlar bile bir gecede süreci sağlamaya yardımcı olamazlar. Ancak, kekeleyen kişiler, bir konuşma terapistini görerek akıcılık konusunda önemli ilerleme kaydedebileceği gibi kendi başına da bu durumun üstesinden gelebilirler. Kekemeliği geride bırakmak ve daha akıcı yeni hayatınıza başlatmak konusunda ciddi iseniz, bu ipuçlarını ve teknikleri okuyun.

1. Metod : Ev Tedavisi

[Resim: image.jpg]

Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlayın... Kendinize gerçekten iyi geçeceğini söyleyin. Kekelemeye başladığınızı hissettiğinizde, bunu yapmayı deneyin. Hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatın.
 •     Vücudunuzu rahatlatın:
 •         Sırtınızdaki, boynunuzdaki ve kollarındaki gerginliği çözün. Omuzlarınızı rahatlatın; Onların doğal bir düzeye inmesine izin verin.
 •         Konuşmaya başlamadan önce dudaklarınızı birkaç saniye kımıldatın. Şarkıcılar bunu bazen ısınmak için yapar.
 •         Bacak ve kollarınızda olan herhangi bir gerginliği sarsın. Çevirerek ve hareket ettirerek üzerinizdeki gerginliği atın.
   
 •     Zihnini rahatlat:
 •         Kendinize şunu söyleyin: "Ben kekemelikten daha büyüğüm bu kekemelik benden daha büyük değil!"
 •         Bunun bir ölüm kalım meselesi olmadığını bilin. Kekemelik sinir bozucudur ama başkaları için bu çok önemli değildir, bunu önemli hale psikolojik olarak siz getiriyorsunuz. Psikolojinizi serbest bırakın ve rahatlayın.
 •         Enerjinizi tek bir noktada toplayın. Önce başınızda daha sonra vücudunuzun en uçlarına sürükleyerek devam edin. Eşit nefesler alarak meditasyon gibi bir rahatlama sağlayın.
[Resim: image.jpg]

Aynanın önünde durun ve aynadaki kişinin başka biri olduğunu hayal edin. Sadece bir şey hakkında konuşmaya başlayın "- gününüzün nasıl geçtiğini, neyi sevdiğinizi, neyi daha sonra yemeyi planladığınızı -" ve kekemenizin kaybolduğunu izleyin.
 •     Elbette, aynanın önünde konuşmak başka biriyle konuşmakla aynı şey değildir ancak bu alıştırma size özgüveninizin iyi bir şekilde artırılmasını sağlamaktadır. Birisiyle konuşmaya hazırlanırken aynadaki kendinizle ne kadar iyi konuştuğunuzu hatırlayın.
 •     Her gün 30 dakika kendinizle konuşmaya çalışın. Başlangıçta garip gelebilir ancak egzersizde sesiniz kekeme olmadan duyulur. Bu size çok fazla özgüven verecektir.
[Resim: image.jpg]


Kitapları yüksek sesle okuyun. Özgüven beceriniz gelişecektir. Yalnızca yüksek sesle okuyun. İlk başta zor olacak, fakat size nasıl nefes alacağınızı öğretecek. Çoğu kekemenin sahip olduğu en büyük problemlerden biri, kekemelikten kurtulma konusunda pratik yaparken, okurken veya konuşurken ne zaman nefes alacağını bilmemesidir. Bu yöntemle nefes alış verişindeki düzeni de oturtmuş oluyorsunuz.

[Resim: image.jpg]

Onlara söylemeden önce söyleyeceğiniz kelimeleri gözünüzde canlandırın. Bu konuda ustalaşmak zor ama bu yöntem gerçekten yardımcı oluyor. Kelimeleri hayal edebiliyorsanız, onlara daha hakim olursunuz ve kekeleme ihtimaliniz zayıflar. Eğer hayal edemezseniz, kelimelere hakim olamazsınız ve kekeleyebilirsiniz. Aslında yapmanız gereken oldukça basit, ne söylemek istediğinizi açıkça zihinsel bir resim haline getirin.
 •     Belli bir kelimenin üzerinde duruyorsanız, benzer bir anlamı olan bir eşanlamlı kelimeyi deneyin. Bu kelime daha kolay kullanılabilir ve kaymayacağınız bir kelimedir.
 •     Kimi kelimeleri heceleyerek telaffuz edin. Çok yavaş ve harf harfle telaffuz etmek zorunda kalabilirsiniz, fakat en azından bunu telaffuz ettiğinizi bilmekten memnuniyet duyarsınız.
 •     Sözcükteki harfleri görselleştirdiğinizde veya hecelerken duraklamaktan korkmayın. Sessizlikleri korkutmak için düşünmeye eğitildik; Sessizlikleri gerçekleştirmek için fırsatlar olarak düşünmek için kendinizi eğitmelisiniz.
[Resim: image.jpg]

Konuşurken kekelemeye başladığınızda heceler arasında gerginlik yaratmaya çalışın. Her hecenin üzerine basın, gırtlak seslerine izin vererek kekemelikle uğraşın. Örneğin: "Bak ak-ak-ak-k-k- aaaahhh bu ne yaa." "peff" veya "aaaaa" diyerek durmayı deneyin ve devam edin.

[Resim: image.jpg]

Aklın doğru çerçevesine girin. Konuşmaya başlamadan önce kötümser olmaktan kaçının, iyimser olun. Bazen kekeleme korkusu kekemeliği tetikleyebilir. Öyleyse korkmak yerine, başarıyı gözünüzde canlandırmaya çalışın. Bu, karşılaşabileceğiniz herhangi bir gerginliğinizi yok etmenize yardımcı olacaktır.

[Resim: image.jpg]

Konuşmayı kolaylaştırmak için nefes egzersizlerini deneyin. Çoğu zaman, kekeleyen insanlar nefes almakta sorun yaşar. Nefes alıştırmaları yaparak konuşmanızı geri getirmek çok faydalı olur. Konuşurken daha akıcılık için bunları deneyin:
 •     Konuşmaya başlamadan önce birkaç nefes alın. Suya dalacağınızı ve dalış yapmadan önce birkaç derin nefes almanız gerektiğini düşünün. Bu, solunumunuzu hafifletebilir ve düzelmesine yardımcı olabilir. Çevreniz kalabalık ve bunu yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, burnunuzdan derin nefes almaya çalışın.
 •     Konuşurken ve kekelerken nefes almayı unutmayın. Kekemelik eden insanlar kekelemeye başladıklarında sık sık nefes almayı unuturlar. Duraklayın, kendinize biraz zaman tanıyın ve kelimeyi veya cümleyi bir daha gözden geçirmeye çalışın.
 •     Hız kayıtları ayarlamaya çalışmayın. Orada çok fazla hızlı konuşmacı var, ancak amaç konuşma biçimini konuşmak değil. Amacınız kelimeleri ifade edebilmek ve anlaşılmasıdır. Ilımlı bir tempoda konuşmayı öğrenin. Aceleci olmayın.
[Resim: image.jpg]

Konuşmanıza biraz ritim uygulayın. Kekeleyen kişiler, şarkı söylerken kekemeliklerini kaybetme eğilimindedir; birkaç nedenden ötürü söyledikleri sözcükler uzar ve kullandıkları ses pürüzsüzdür. Konuşmanıza bir miktar ritim koyabiliyorsanız kekemeliğinizin azaldığını ya da kaybolduğunu görebilirsiniz.

[Resim: image.jpg]

Bir konuşma yapıyorsanız, doğrudan birisine bakmayın. İnsanların kafalarına bakın ya da odanın arkasındaki bir noktaya bakın. Böylelikle gerilip kekemeyle ilgili zincirleme reaksiyon başlatmayabilirsiniz.
 •     Doğrudan biriyle konuşuyorsanız onlarla düzenli göz teması kurup kuramayacağınıza bakın. Her zaman onlara bakmak zorunda değilsiniz, ancak onlarla göz teması kurmak onları rahatlatacaktır, bu sizin daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.
[Resim: e10.jpg]

Küçük şeyleri dert etmeyin. Hatalar yapacağınızı anlayın. Ancak sizi tanımlayan hatalar değil. Hatalardan nasıl kurtulduğunuz, nasıl dayandığınız. Muhtemelen bazı savaşları kaybedeceğinizi anlayın, ancak amacınız savaşı kazanmaktır.

[Resim: e11.jpg]

Asla pes etmeyin. İnsanların kötü düşüncelerinin zihninizi etkilemesine izin veremeyin.

2. Metod : Ailelerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

[Resim: e12.jpg]

Çocuğunuzun kekelemelikle alakalı olmasını sağlamayın. Kekeleyen çocukları hakkında çok fazla endişe duyan ebeveynler, çocuğu yabancılaştırma ve kekeme hakkında kendinden daha fazla bilinçli olma hissi uyandırır. Bu, çocuğun ilerlemesine yardımdan çok zarar verecektir.

[Resim: e13.jpg]

Çocuğu bilinçli olarak stresli sosyal ortamlara sokmayın. Çocuğu stresli sosyal ortamlara sokmak çocuğunuzda gergin bir ruh halinin belirmesine neden olabilir.

[Resim: e14.jpg]

Çocuğunuzu rahatsız etmeden sabırla dinleyin. Bir çocuk kekelediğinde, düşüncelerini kesmeyin bırakın kelimelerini bitirsin. Kekelediklerinde sevgi ve hoşgörü gösterin.

[Resim: e15.jpg]

Kekemelik hakkında çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuz bu konuda konuşmak istiyorsa neler yapabileceğinizi anlatmak için kenara çekin ve kekemelik tedavisinde seçenekleri tartışın. Çocuğunuza onun hissettiklerini anladığınızı gösterin.


[Resim: e16.jpg]

Çocuğunuzla bir terapiste gitmesi konusunda uzlaşın. Konuşma terapistinin verebileceği diğer önerileri dinleyin.

3. Metod : Uzman Tedavisi


[Resim: e17.jpg]

Durum ciddi bir hal alıyorsa bir uzmandan yardım almaktan korkmayın. Çoğu kekemelik bir süre sonra kendiliğinden (özellikle genç yaşlarda) kaybolur. Bazı vakalarda, özellikle kekemeliğin bastırılamadığı veya kekemeliğin hayatın akışını etkilediği vakalarda bir uzmana görünmek önerilir.


[Resim: e18.jpg]

Konuşma terapisi bazı vakalarda faydalı olabilir. Konuşma terapisine bir çocuğu şu durumlarda götürmek gerekebilir:
 •     Kekemelik, 6 aydan fazla sürmüşse
 •     Birkaç saniyeden uzun süre konuşmasındaki kelimeleri tekrarlıyorsa
 •     Kekeme bir aileden geliyorsa

 •     Çocuğun kekemelik hakkında duygusal olarak kendini kötü hissetmesi, utanması veya depresyona girmesi

[Resim: e19.jpg]

Konuşma terapistlerinin neler yapabileceklerini anlayın. Konuşma terapistleri, çoğunlukla hastaları, konuşmacının iletişim üzerindeki etkisini azaltmak için, bir dizi sesli eğitim oturumuna yönlendirir. Hastalar daha sonra gerçek hayatta bu teknikleri uygularlar.
 •     Konuşma terapistleri, teknikleriyle iletişim kurmaya ve hastanın neye ulaşmak istediğini anlamalarına yardımcı olmak için ebeveynleri, öğretmenleri ve bazen arkadaşlarıyla konuşmak isteyebilir. Hastaların terapinin sınırları dışında konuştıklarında çevrelerindeki insanlardan yardım ve anlayış alabilmek için bunu yaparlar.

[Resim: e20.jpg]

Terapist kekeleyen insanları bir araya getirerek onların birbirleri ile iletişim kurmasına olanak sağlayabilir. Toplu yapılan terapilerle de kekemeliğin kaybolması sağlanabilir.
KD Ekip - Destek için bir teşekkür yeter.
Bul
Alıntı
#2
teşekkürler
Bul
Alıntı


Konuyu Paylaş

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi